Jaki rodzaj drewna na schody wybrać? - Sob-Drew

Blog

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wydarzeniami oraz ciekawostkami związanymi z naszą firmą.

Jaki rodzaj drewna na schody wybrać?

Dodano: 18 listopada 2022

Budując lub remontując budynek piętrowy w pewnym momencie każdy Inwestor staje przed koniecznością wyboru materiału na schody. Najczęściej wybór ten pada na drewno, co w zasadzie nie zaskakuje. Jest to bowiem surowiec wszechstronny, ponadczasowy oraz relatywnie prosty w formowaniu, a dzięki odpowiedniej obróbce oraz impregnacji znakomicie sprawdza się jako materiał na stopnie. Jednak samo postanowienie o tym, że nasze schody będą wykonane z drewna nie wystarczy – konieczne będzie też wybranie odpowiedniego gatunku.

Drewno na schody – wybór gatunku

Decydując się na zamówienie schodów samonośnych lub stopni na beton możemy tak naprawdę wybierać spośród różnych rodzimych gatunków drewna. Właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować sosnę lub modrzew, jednak zasadniczo znacznie lepiej w tej roli sprawdzają się gatunki liściaste, w szczególności dąb szypułkowy, a niekiedy też jesion. Dlaczego? Są to bowiem gatunki charakteryzujące się większą twardością, wynoszącą 650-1000 kg/cm2, a w przypadku sosny i modrzewia parametry te kształtują się na poziomie 500-650 kg/cm2. Szczególnie właściwości dębiny od wieków doceniane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie trwałego materiału zdolnego znieść codzienną eksploatację. Oczywiście nadal mamy w tym przypadku do czynienia z drewnem, dlatego wybranie dębu i zastosowanie odpowiednich lakierów zabezpieczających w żadnym stopniu nie zwalnia nas z odpowiedniego dbania o takie schody. Konieczne więc będzie regularne zamiatanie w celu usunięcia drobin piasku działających niczym papier ścierny, unikanie poruszania się w domu w obuwiu z twardą podeszwą lub na szpilkach czy też wystrzeganie się upuszczania na powierzchnię ciężkich przedmiotów. Warto zaznaczyć, że decydując się na dębinę tak naprawdę sięgamy po ponadczasowy, szlachetny surowiec, z którym żaden inny gatunek nie może się równać. Jest to inwestycja, która z pewnością będzie wymagała od nas wygospodarowania większych funduszy, jednak szlachetne piękno tego surowca oraz jego właściwości użytkowe sprawią, że będzie to decyzja, której ani przez moment nie będziemy żałować.

Dębina – walory wizualne

Czynnikiem przesądzającym o tym, że tak wielu Inwestorów chętnie wybiera drewniane schody samonośne lub stopnie na beton z drewna dębowego z pewnością jest kwestia walorów wizualnych, jakimi charakteryzuje się ten naturalny surowiec. Takie wyroby po prostu pięknie się prezentują. Odpowiednio przycięte i dopasowane, wygładzone stopnie spełniają więc nie tylko swoje zadanie w zakresie funkcjonalności, ale też stanowią elegancką i ponadczasową ozdobę domu. Nie bez znaczenia są też takie aspekty jak porowatość oraz widoczny układ usłojenia, które dodają wyrobom szlachetności. Dużą rolę odgrywa też naturalna kolorystyka – w przypadku dębiny są to przyjemne dla oka odcienie od żółtobrązowego po klasyczny brąz. Decydując się na ten naturalny surowiec na schody należy pamiętać o tym, że z biegiem czasu zarówno ten, jak i każdy inny gatunek drewna zmienia nieco kolor na intensywniejszy, jednak świadczy to wyłącznie o szlachetności i pięknie.

Co można wybrać oprócz dębiny?

Oczywiście wśród rodzimych gatunków drewna odpowiednich na schody znajdziemy też gatunki inne niż dąb czy też nieco rzadziej wybierany jesion. Jedną z ciekawszych opcji z pewnością jest orzech europejski, który charakteryzuje się pożądaną twardością i ciekawym wyglądem. Schody z niego wykonane pięknie się starzeją, przybierając z czasem głęboki, ciemnobrązowy kolor. Zainteresowanie wzbudza również wiśnia, czyli surowiec w kolorze brązowym z odcieniem różowawym. Minusem w przypadku tych dwóch gatunków jest niestety konieczność częstszego lakierowania. Pod względem wytrzymałości na codzienne użytkowanie lepiej wypada klon europejski, który ma charakterystyczny, żółty kolor z widocznymi ciemniejszymi sękami i ciemniejszym drewnem rdzenia. Niekiedy też Klienci dopytują o gatunki egzotyczne – w tym przypadku dobrym rozwiązaniem będą np. merbau, jatoba czy też wenge. Tak naprawdę jednak żaden inny gatunek nie jest w stanie zdeklasować szlachetnej, rodzimej dębiny, która jest najlepszą opcją, jeżeli planujemy zamówić schody wewnętrzne do domu.

Najnowsze wpisy

Wpływ temperatury i wilgotności w pomieszczeniu na schody drewniane

Stopnie z naturalnych ...

Czytaj więcej

Schody dywanowe czy półkowe?

Doceniają je zarówno dorośli, ...

Czytaj więcej

Jaki rodzaj drewna na schody wybrać?

Budując lub remontując budynek ...

Czytaj więcej

Schody samonośne a schody betonowe – które wybrać?

Gdy budujemy dom lub urządzamy ...

Czytaj więcej