Popularność schodów drewnianych - Sob-Drew

Blog

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wydarzeniami oraz ciekawostkami związanymi z naszą firmą.

Popularność schodów drewnianych

Dodano: 10 marca 2022
Oceń post

Jest taki jeden element łączący co najmniej dwie kondygnacje w domu, bez którego ani rusz. Obok wykończenia ścian, położenia podłóg czy wstawienia drzwi w futryny, ich montaż także należy do absolutnie podstawowych czynności do wykonania przed wprowadzeniem się do nowego domu. Ściany można szybko przemalować, wyrzucić dywany czy wymienić meble, ale schody to inwestycja na lata.

Warto więc dobrze zastanowić się, czego oczekujemy od stopni, jaki styl urządzenia wnętrz preferujemy i które rozwiązanie zapewni nam maksimum wygody i komfortu. Żeby się o tym przekonać, najpierw należałoby dokładnie poznać różne dostępne konstrukcje. Dlatego zapraszamy Cię do lektury tego artykułu. Przedstawimy w nim najpopularniejsze schody drewniane cieszące się szczególnym zainteresowaniem wśród naszych klientów.

Po pierwsze drewno, czyli trwałość, uniwersalność i przytulność
Lata mijają, rządy się zmieniają, a moda na drewno w dalszym ciągu ma się dobrze. Ba! Nawet zdaje się stale rosnąć w siłę za sprawą postaw proekologicznych i chęci powrotu do natury. Nie bez powodu klienci aż do dziś najczęściej wybierają schody wewnętrzne właśnie z tego materiału. Mają ponadczasowy design, są trwałe, przyjemne w codziennym użytkowaniu i tworzą atmosferę rodzinnego ciepła i bliskości. Ponadto dają niezwykle szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o dodatkowe elementy ozdobne, żłobienia czy zakręcane balustrady. Szeroki wybór rodzajów drewna i opcja koloryzacji sprawiają, że takie schody idealnie wpasują się zarówno w klasyczne wnętrza, jak i w te nowoczesne.

Samonośne czy na beton, czyli zacznijmy od podstaw
Są dwa rodzaje schodów drewnianych. Możesz zamówić klepki i ewentualną balustradę jako wykończenie betonowych stopni lub samodzielną konstrukcję. Na pierwszy rzut oka opcja samonośna wydaje się lżejsza i delikatniejsza niż betonowa. Ponadto koszty wykonania takiej niezależnej konstrukcji są niższe niż w przypadku położenia stopni na betonową podstawę. Jednak w dalszym ciągu większą popularnością wśród klientów cieszą się schody na beton – niezwykle trwałe, nośne i stabilne.

Klasyczne konstrukcje z drewna na podłożu betonowym
Opcja klasyczna obejmuje same stopnie z wysuniętym noskiem wychodzącym poza podstopień. Tak powiększona powierzchnia stopni zapewnia pewne, wygodne i stabilne stąpanie. W takim układzie podstopnie wykonane są z utwardzonej płyty MDF, okleinowanej naturalnym obłogiem i barwionej pod kolor schodów, natomiast ostatnimi czasy często wybierane jest barwienie podstopni kryjącym kolorem z palety RAL, najczęściej białym. Klasyczna wersja schodów jest wybierana przeważnie przez właścicieli domów w stylu minimalistycznym czy nowoczesnym.

Drewniane rozwiązania dywanowe na betonie
Na podłożu betonowym wykonuje się także schody dywanowe, czyli z wyglądu przypominające rozwinięty dywan. Wydaje się, jak gdyby stworzono je z zaledwie jednego kawałka drewna, co przekłada się na szczególnie elegancki i dopracowany efekt. W tym wypadku obija się dębem, bukiem czy jesionem betonowe stopnie. Wersja dywanowa należy do najbardziej reprezentacyjnych schodów wywołujących efekt „WOW”.

Policzkowe konstrukcje wiszące
Zdecydowanie największą popularnością cieszą się u nas schody policzkowe. Ich przemyślana konstrukcja bazująca na belkach policzkowych wspierających stopnie z obu stron charakteryzuje się dużą stabilnością, utrzymuje spore obciążenia i zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Istnieją także inne warianty konstrukcji tego typu, a są to schody osiodłane i policzkowo-osiodłane. Te pierwsze są nakładane na belkach policzkowych i eksponują krawędzie stopni. W przypadku tych drugich przy ścianie montuje się belkę policzkową, co ma zapobiec brudzeniu się ściany.