Blog
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wydarzeniami oraz ciekawostkami związanymi z naszą firmą.
Schody dywanowe czy półkowe?
Dodano: 22 grudnia 2022Doceniają je zarówno dorośli, jak i dzieci, podkreślają charakter każdego wnętrza, choć potrafią być naprawdę drogie. Tak, schody dywanowe mają wiele zalet oraz wad. Alternatywą są schody półkowe, które również łączy sporo cech, choć niekoniecznie odnajdują się w większych domostwach. Jak zatem zgrać je z wnętrzem?
Czym są półkowe schody?
Budowa tych stopni przypomina półki, które wspiera solidny profil i montaż na ścianie nośnej. Charakteryzuje je brak stelaża i łączeń między poszczególnymi stopniami, co szczególnie jest popularne w znacznie ograniczonych przestrzeniach.
Instaluje się je w zarówno minimalistycznych, jak i nowoczesnych, większych wnętrzach. Na taką różnorodność pozwala m.in. materiał, którym może być metal, szkło oraz drewno.
Wyjątkowo modne są naturalne deseczki, bo najlepiej oddają klimat. Powiedzmy też sobie szczerze, kto nie uwielbia odgłosu stąpania po drewnie? Mają jednak swoje wady.
Zalety i wady schodów półkowych
Z tych stopni chętnie korzystają właściciele mniejszych domostw, jednak na tym się nie kończy.
Zacznijmy od plusów. Półkowe schody cechuje:
- Trwałość – dobrze wykonany montaż pozwoli cieszyć się nimi nawet na długie lata. Jasne, wybrany materiał ma tutaj znaczenie, jednak największą rolę odgrywa w nich brak łączeń i wytrzymały profil,
- Powszechność – nie tylko solidne, ale przede wszystkim modne. Bogactwo materiałów pozwala ich dowolne modyfikowanie, dzięki czemu z łatwością dopasujemy je do własnego designu,
- Styl – wydaje się, że półkowe stopnie wręcz “wyrastają” ze ściany, co już potęguje pierwsze wrażenie. Połączenie tego z licznymi odcieniami drewna i spowoduje, że styl skandynawski, industrialny czy rustykalny wejdzie na zupełnie nowy poziom.
Minusy:
- Wymagania – z racji swojej specyficzności, stopnie półkowe wymagają odpowiednio grubej ściany. Przypuszcza się, że absolutne minimum to dokładnie 24 cm, gdzie typowe ściany mają ok. 20 cm,
- Montaż – instalacja na długie lata ma swoją cenę. Zaimplementowanie ich w ścianę potrafi być naprawdę wymagające i czasochłonne, ponieważ projekt wymaga ingerencji w ścianę nośną. Dlatego takie prace najlepiej jest zlecać specjaliście, a to dodatkowy wydatek.
- Nie dla klasyków – wielu urzeka ich lekkość oraz nowoczesne wykończenie, jednak równie spora ilość osób preferuje tradycyjne łączenia. Minimalistyczny charakter niekoniecznie też sprawdza się w bogatszych aranżacjach.
Zamiennikiem są dywanowe modele.
Co charakteryzuje schody dywanowe?
Przede wszystkim stopnie oraz podstopnie równej grubości imitujące dywan, brak bocznych belek i płyt oraz zygzakowate kształty. Ze względu na swoje gabaryty, w odróżnieniu od swoich półkowych braci, odmiany tego rodzaju kochają wielkie przestrzenie i różnorodne gusta. Do najpopularniejszych materiałów zaliczamy barwiony beton, metal oraz drewno. Ich zalet też nie brakuje.
Zalety i wady schodów dywanowych
Na jakie korzyści możesz liczyć z ich zamontowania?
Zalety:
- Lekkość – dywanowe stopnie nie rzucają się w oczy, co dla wielu osób może być zaletą. Nie narzucają też żadnego stylu – o ile zdecydujesz się na proste kształty,
- Wytrzymałość – są w stanie wytrzymać dość spore ciężary. Decyduje o tym sposób mocowania dywanowych stopni do sąsiadującej konstrukcji – najczęściej ścian, posadzek i stropów,
Wady:
- Cena – koszty uzależnione są od użytych materiałów i wielkości schodów. Proste odmiany są najtańsze jednak wiedz, że skomplikowane kształty mogą uszczuplić Twój portfel.
- Instalacja – montaż wersji dywanowych też nie jest łatwy. Brak belek policzkowych należało zastąpić ciężkimi segmentami, których wysięg nie może przekraczać ok. 120 cm. I tutaj warto zlecić to specjaliście.
Podsumowanie
Dywanowe schody i półkowe znacznie różnią się od siebie. Jeśli mamy małe wnętrza lub nade wszystko zależy nam na utrzymaniu jednego stylu, to zalecane jest zamontowanie wzorów dywanowych.
Gdy jednak cenimy sobie przede wszystkim minimalizm, to w tym zadaniu lepiej sprawdzą się modele półkowe. Choć śmiało można powiedzieć, że oba rodzaje łączy jedno – trudny montaż. Dlatego ich instalację zawsze zlecaj profesjonaliście.