Wpływ temperatury i wilgotności w pomieszczeniu na schody drewniane - Sob-Drew

Blog

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wydarzeniami oraz ciekawostkami związanymi z naszą firmą.

Wpływ temperatury i wilgotności w pomieszczeniu na schody drewniane

Dodano: 12 stycznia 2023
Oceń post

Stopnie z naturalnych materiałów przez cały rok narażone są na liczne zagrożenia związane z ciepłem. Nawet jeśli zaopatrzymy się w urządzenia do pomiaru zawartości pary wodnej w powietrzu, przyczyną zmiany faktury powierzchni mogą być również czynniki wewnętrzne. Jaki jest wpływ temperatury i wilgotności w pomieszczeniu na schody drewniane? Jak je odpowiednio pielęgnować? Czy domowe sposoby wystarczą?

Jaki jest wpływ temperatury i wilgotności na pracę drewna?

Zmienne warunki panujące w pomieszczeniu zawsze będą wpływały na drewno. Przy wysokim wskaźniku ciepła, ale niskiej wilgotności, objawi się to m.in. w skurczach i pękaniu. Z kolei przy stale rosnącej zawartości pary wodnej i niskiej temperaturze, deszczułki pęcznieją. Już w ciągu zaledwie kilku dni krawędzie schodów mogą się podnieść – podobny efekt powstaje, gdy na ich powierzchni nie posprzątamy do końca pozostałości po myciu.

Wszystko przez higroskopijność naturalnego materiału, która powoduje, że każde pojedyncze deseczki chłoną wilgoć i niskie temperatury jak gąbka. Dlatego, jeśli posiadamy w swoim domu np. urządzenia do pomiaru wilgotności, dobrym pomysłem jest regularne kontrolowanie wartości procentowej pokazywanej przez wskaźnik higrometru. Dzięki temu dostosujemy temperaturę do naturalnych stopni przy pomieszczeniach nieogrzewanych i ogrzewanych.

Sezon grzewczy a drewniane schody

Trzeba zwrócić uwagę na to, że szczególnie podczas tego okresu w znacznej części pomieszczeń poziom wilgotności w stosunku do temperatury powietrza jest niski. Jeśli więc nie chcemy ryzykować pęknięciami w drewnianych schodach, dobrym pomysłem będzie zakup nawilżacza powietrza.

Alternatywą są domowe sposoby, czyli postawienie naczynia z wodą obok źródła ogrzewania znajdującego się w pomieszczeniu. Częste wietrzenie wnętrza też wydaje się dobre, jednak nie jest zalecane ze względu na ogólną temperaturę panującą podczas rozpoczęcia sezonu grzewczego. Warto wziąć pod uwagę również konserwację drewnianych schodów.

Czym pielęgnować drewno?

Znaczenie ma regularna pielęgnacja, jednak będzie się ona różnić w zależności od rodzaju wykończenia drewnianych stopni. Pewne jest to, że zarówno schody lakierowane, jak i woskowane źle znoszą wpływ zbyt dużej ilości wody. O czym zatem należy wiedzieć?

  • Schody woskowane – piękne, ale jednocześnie uwielbiające wszelkiego rodzaju zabrudzenia. W ich przypadku wskazane jest częste odkurzanie. Trudniejsze do zmycia plamy można usunąć za pomocą lekko nawilżonej szmatki z dodatkiem środka do pielęgnacji powierzchni,
  • Schody lakierowane – dzięki lakierowaniu, ich największą zaletą jest wytrzymałość, w związku z tym nie wymagają zbyt częstego mycia. Przy nich też można stosować delikatnie wilgotne szmatki oraz środki do lakierowanego drewna.

Przeprowadzana od czasu do czasu pielęgnacja schodów odpłaci nam się pięknymi i zawsze błyszczącymi stopniami. Należy pamiętać, aby chociaż kilka razy w roku poświęcić te kilka godzin dziennie na gruntowne czyszczenie desek z typowych zabrudzeń.

Jak zmniejszyć poziom wilgotności w pomieszczeniu?

Klasycznym rozwiązaniem przy optymalnej temperaturze jest regularne otwieranie okien. Jeśli jednak to nie wystarczy, to możemy zdecydować się na klimatyzację danego pomieszczenia. Wytwarzane przez urządzenie chłodne lub gorące powietrze może osuszyć powietrze, co znacznie obniży zawyżony poziom zawilgocenia.

Częstym czynnikiem wpływającym na stan drewna jest nie tylko temperatura i jakość powietrza, ale też awarie instalacji grzewczych i wodno-kanalizacyjnych oraz problemy w samej konstrukcji pomieszczenia – warto ją skontrolować i odpowiednio zareagować.

Należy wspomnieć, że nawet regularne otwieranie okien znajdujących się w pomieszczeniu połączone z częstą pielęgnacją stopni nie pomoże, jeśli najpierw nie zadbamy o warunki wewnętrzne. Trzeba powiedzieć, że są one najważniejsze, dlatego wszelkie urządzenia służące do pomiarów i kontroli wilgotności mogą pomóc. Zminimalizowanie w ten sposób wpływu temperatury i innych czynników odpłaci nam się pięknymi i równymi schodami.