Renowacja schodów a wykonanie nowych - Sob-Drew

Blog

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wydarzeniami oraz ciekawostkami związanymi z naszą firmą.

Renowacja schodów a wykonanie nowych

Dodano: 22 marca 2023

Naprawić, czy nie naprawić, oto jest pytanie! Powszechnie panuje przekonanie, że renowacja schodów jest bardziej opłacalna od wykonania zupełnie nowego projektu. Tu się zgadzamy, chociaż nie zawsze, bo istnieje kilka czynników, które powodują, że odrestaurowanie jest mniej korzystne od postawienia nowych stopni. Po pierwsze, mimo że niezbędne prace są drogie i czasochłonne, to efekt może nie być do końca satysfakcjonujący. Po drugie, znacznie ma gatunek drewna i złożoność konstrukcji. Po trzecie pierwsze skrzypce gra zawsze indywidualna wycena. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? W jakich granicach zamykają się ostateczne koszty? Przekonajmy się!

Czy renowacja schodów jest opłacalna?

Niekoniecznie. Oczywiście renowacja schodów wydaje się dobrym pomysłem zwłaszcza wtedy, gdy po latach straciły one swój dawny wygląd, w związku z czym nie prezentują się już w mieszkaniu tak dobrze, jak kiedyś. Ponadto, jeśli do czynienia mamy z najpopularniejszym naturalnym materiałem, np. drewnem, to warto wiedzieć, że odrestaurować możemy nawet bardzo stare stopnie, czyli takie, które mają już za sobą kilka lat intensywnej eksploatacji.

Renowacja zależy jednak od stanu drewna i jego gatunku, gdyż trzeba przyznać, że przeznaczeniem spróchniałych czy popękanych stopni jest jedynie utylizacja. Z drugiej strony nawet mniejsze skazy wizualne, np. zarysowania wymagają nie tylko wielogodzinnej pracy, ale też sporych nakładów finansowych, bo cena za usługę renowacji dotyczy już poszczególnych stopni, więc koszty mogą wynosić nawet kilkaset złotych za pojedynczy fragment.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, renowacja tym bardziej nie jest polecana, jeśli posiadamy wielopiętrowy budynek lub schody w skomplikowanych kształtach. Wydatki i wymagany czas pracy pogłębiają się w przypadku poważniejszych uszkodzeń, a te wymagają już ręki fachowca. Chociaż nawet z jego pomocą uzyskany efekt może nie być do końca zadowalający, dlatego w wielu przypadkach jedynym opłacalnym rozwiązaniem jest tak naprawdę nowy projekt.

Lepiej jest wykonać nowe schody

Ciężko jest podać konkretne koszty, bo cena za postawienie nowych schodów może być różna. Wiadomo jednak, że do czynników determinujących ostateczną cenę zaliczamy:

  • gatunek drewna – najdroższe są modele dębowe i egzotyczne, z kolei do jednych z najtańszych materiałów zaliczamy sosnę,
  • złożoność konstrukcji – jasne jest to, że proste schody będą o wiele tańsze od spiralnych,
  • używana przez specjalistów technologia, która zależy od wybranej przez nas firmy.

Pewne jest więc to, że cena schodów zależy od stopnia złożoności konstrukcji i używanych komponentów. W związku z tym należy dokładnie zaplanować budżet, który chcemy przeznaczyć na ich budowę – warto więc znaleźć złoty środek pomiędzy tym, jak skomplikowaną konstrukcję chcemy osiągnąć, a użytym przez nas materiałem.

Według wielu źródeł średnia cena za jeden dębowy stopień, a więc droższy, wykonywany prostą techniką zamyka się w granicach 200 – 600 zł. Z kolei renowacja takiego samego materiału to już koszt w granicach 100 – 300 zł. Niby spora różnica, jednak decydując się na odrestaurowanie, musimy się liczyć z tym, że ostateczny efekt nie będzie taki sam, jak postawienie całkowicie nowych stopni.

Podsumowanie

Schody to jedna z tych inwestycji, którą robi się przeważnie tylko raz w życiu, więc nie może zrobiona pobieżnie. A biorąc pod uwagę fakt, że przy renowacji efekt nie zawsze jest zadowalający, lepiej jest zdecydować się na wykonanie nowego projektu, bo specjalista będzie go zaczynał całkowicie od zera, bazując na własnych technikach i materiałach.

Oczywiście podane wyżej koszty za renowację czy nowy projekt powinny być traktowane z lekką poprawką, gdyż na cenę za najbardziej wpływa indywidualna wycena, a przede wszystkim wielkość konkretnego pomieszczenia. A jeśli poszukujemy sprawdzonych fachowców, którzy postawią nam nowe schody na podstawie dokładnej wyceny, to polecamy usługi wielopokoleniowej firmy Sob-Drew, której specjaliści w najwyższym stopniu znają się na tajnikach pracy z drewnem.

Najnowsze wpisy

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – poznaj różnice

Oddzielenie każdego ...

Czytaj więcej

Rodzaje schodów wiszących oferowane przez Sob-Drew.

Wprowadzenie do wiszących ...

Czytaj więcej

Najnowsze trendy w projektowaniu drewnianych schodów.

Wprowadzenie Drewniane schody ...

Czytaj więcej

Projektowanie schodów drewnianych na wymiar: Przewodnik po wewnętrznych schodach drewnianych

Wstęp Schody drewniane na ...

Czytaj więcej