Konstrukcja schodów: metalowa alternatywa dla schodów na konstrukcji drewnianej - Sob-Drew

Blog

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wydarzeniami oraz ciekawostkami związanymi z naszą firmą.

Konstrukcja schodów: metalowa alternatywa dla schodów na konstrukcji drewnianej

Dodano: 27 kwietnia 2023

Jeszcze do niedawna stalowe elementy nośne kojarzone były głównie z obiektami przemysłowymi. Obecnie konstrukcje schodów opartych na metalu są coraz częściej widoczne w domowych wnętrzach, powoli wypierając drewno na drugi plan. Czy słusznie? Jakie są zalety konstrukcji metalowych? Z jakimi dekoracjami można je łączyć?

Wytrzymałość i estetyka w jednym

Wybór schodów zawsze powinien być dopasowany do stylistyki naszego domostwa, dlatego modele z drewna nie zawsze sprawdzą się tam, gdzie metalowe. Nikt jednak nie powiedział, że obu tych materiałów nie można ze sobą połączyć, czego przykładem są schody oparte na konstrukcji metalowej. Stal doskonale współgra się ze wszystkimi najpopularniejszymi gatunkami drewna, również tymi egzotycznymi, dlatego elementy nośne z tego materiału polecane są tam, gdzie chcemy utrzymać elegancki styl zabudowy, nie rezygnując przy tym z nut klasyki.

W odróżnieniu od drewnianej ramy, modele stalowe o wiele lepiej znoszą duże obciążenia, dlatego nie ma żadnych ograniczeń co do rozmiaru stopni, poręczy, czy doborze elementów dekoracyjnych. W związku z tym sprawdzeni specjaliści bez problemu mogą stawiać schody o dowolnej konstrukcji (policzkowe lub skręcane), zgodnie z naszym stylem mieszkaniowym. Na dodatek poszczególne elementy stalowe schodów mogą być pomalowane na dowolny kolor wraz z wykończeniem gładkim, matowym czy też połyskliwym, co jeszcze bardziej dopasuje się do naszych indywidualnych preferencji i wymagań domowego wnętrza.

Wnętrza bez ograniczeń

Ostatnim krzykiem mody jest połączenie schodów na konstrukcji metalowej ze szklanymi elementami, np. balustradą. Takie schody nie dość, że są solidne, to jeszcze prezentują się niezwykle nowocześnie w każdym mieszkaniu, niezależnie od jego stylu. Surowość konstrukcji stalowej jest znacznie redukowana przez delikatność szkła i naturalny akcent drewnianych stopni. Ponadto szklana tafla nie obciąża wizualnie przestrzeni, a jedynie delikatnie ją doświetla, tworząc ciekawy efekt zwłaszcza w nasłonecznionych pomieszczeniach. Dzięki temu schody wzbogacone o szklane elementy oraz oparte na konstrukcjach metalowych potrafią nadać wyrazistości każdemu domowemu wnętrzu. Jak widać, stal świetnie łączy się z nawet bardzo delikatnymi materiałami, co możemy wykorzystać do zaprojektowania oryginalnego, domowego wnętrza.

Rozwiązanie zarówno dla dużych, jak i małych przestrzeni

Wielu osobom wydaje się, że schody na konstrukcji stalowej są o wiele bardziej obszerne od tych w całości skonstruowanych z drewna. Jest to błąd, ponieważ podstawą schodów zawsze są elementy nośne, których wytrzymałość w dużej mierze zależy od materiału, z którego są wykonane. Metal jest solidniejszy od drewna, więc mniejsza wymiarowo konstrukcja ze stali poradzi sobie o wiele lepiej od takiej samej drewnianej. Efektem jest to, że stawiając na metal, nie będziemy musieli rezygnować z cennego miejsca w pokoju, co jest niezwykle korzystne w przypadku posiadanych przez nas niewielkich przestrzeni. Sytuacja wygląda podobnie, gdy mamy większe pomieszczenie, które chcemy jakoś wypełnić, bo tak jak wspomnieliśmy, w przypadku stalowych konstrukcji możemy swobodnie decydować o rozmiarze stopni czy poręczy.

Podsumowanie

Konstrukcja metalowa to lepsza alternatywa dla drewna, zarówno pod względem estetyki, jak i parametrów wytrzymałościowych. To rozwiązanie, które komponuje się we wszystkich wnętrzach, nadając im nowoczesnego akcentu z pewną dozą klasyki, co szczególnie docenią osoby, które balansują między modą współczesną, np. skandynawską a rustykalną. Ponadto dla jeszcze lepszego efektu, konstrukcje stalowe możemy wzbogacić o szklane dekoracje, które skutecznie łagodzą surowość metalu. Jeśli i Ty chcesz sprawdzić to rozwiązanie w swoim domu, to polecamy przedsiębiorstwo Sob-Drew, które zajmuje się m.in. wykonywaniem schodów opartych na konstrukcji stalowej. Firma specjalizuje się w stawianiu metalowych elementów nośnych bazujących na jednej belce środkowej z ukrytymi mocowaniami stopni. Pod spodem nie są więc widoczne żadne blachy czy śruby mocujące, co jeszcze bardziej potęguje efekt wizualny. Serdecznie polecamy!

Najnowsze wpisy

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – poznaj różnice

Oddzielenie każdego ...

Czytaj więcej

Rodzaje schodów wiszących oferowane przez Sob-Drew.

Wprowadzenie do wiszących ...

Czytaj więcej

Najnowsze trendy w projektowaniu drewnianych schodów.

Wprowadzenie Drewniane schody ...

Czytaj więcej

Projektowanie schodów drewnianych na wymiar: Przewodnik po wewnętrznych schodach drewnianych

Wstęp Schody drewniane na ...

Czytaj więcej