Schody samonośne a schody betonowe - które wybrać? - Sob-Drew

Blog

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wydarzeniami oraz ciekawostkami związanymi z naszą firmą.

Schody samonośne a schody betonowe – które wybrać?

Dodano: 15 listopada 2022
Oceń post

Gdy budujemy dom lub urządzamy mieszkanie, musimy podjąć wiele decyzji dotyczących aranżacji wnętrza. Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką musimy dokonać na etapie budowy czy remontu, jest wybór schodów. Ta część wyposażenia po zainstalowaniu będzie nam służyć przez wiele lat, dlatego warto podjąć świadomą i przemyślaną decyzję. Na rynku jest wielu producentów, którzy projektują kondygnacje różniące się designem czy surowcami wykorzystanymi do ich wykonania.

Możemy zdecydować się między schodami samonośnymi i betonowymi. Choć oba warianty są bardzo funkcjonalne, mocno różnią się wyglądem i właściwościami. Przy ich wyborze należy wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym:

  • wielkość pokoju, w którym zostaną postawione,
  • możliwość zamontowania ich na etapie budowy,
  • możliwość ich regularnej pielęgnacji.

Im więcej elementów przemyślimy przed zakupem i montażem stopni betonowych lub samonośnych, tym bardziej będziemy mogli cieszyć się nimi na co dzień. Jakie zatem schody wybrać?

Zalety schodów samonośnych

Schody samonośne to stylowe rozwiązanie do małych pomieszczeń. Zajmują niewiele miejsca, a do tego są zaprojektowane tak, że można pod nimi umieścić różne przedmioty. Najczęściej wykonane są drewna; na rynku dostępne jest wiele rodzajów drewna różniących się kolorem i trwałością. To sprawia, że z łatwością wybierzesz taki surowiec, który będzie najlepiej pasował do wystroju w Twoim pokoju.

Ułożenie kondygnacji samonośnych nie musi być planowane podczas budowy — można je zainstalować na etapie prac wykończeniowych. Nie wymagają dodatkowych umocnień i zbrojeń, a na dodatek docierają do mieszkania w formie gotowych elementów, które wystarczy złożyć w funkcjonalną całość. To sprawia, że ich montaż jest wyjątkowo prosty. Schody samonośne to idealne rozwiązanie dla każdego, kto poszukuje lekkiej, drewnianej konstrukcji, która będzie pełnić funkcję ozdobną i jednocześnie nie będzie bardzo rzucać się w oczy.

Zalety schodów betonowych

Stopnie betonowe są wyjątkowo solidne. Decydując się na montaż takich stopni, łatwiej przeniesiesz materiały budowlane i różne elementy wyposażenia do pokoju na piętrze. Warto pamiętać o tym, że schody betonowe mogą zostać wykończone dopiero po zakończeniu remontu — dzięki temu przykryjesz wszystkie uszkodzenia, które mogą się pojawić podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów czy malowania ścian. Co więcej, trepy te mogą być dostarczone w gotowej formie do Twojego domu, co często skraca czas realizacji i sprawia, że od razu można przejść do ich montażu.

Tego rodzaju kondygnacje odznaczają się prostotą, przez co doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu nowoczesnym czy minimalistycznym. Warto wiedzieć, że ich stopnie mogą być pokryte drewnem, aluminium czy wykładziną dywanową. Poza tym betonowa podstawa, na której są umieszczone, może zostać przez domowników pomalowana na dowolny kolor lub ozdobiona zdjęciami. Daje to wiele możliwości aranżacyjnych i sprawia, że z łatwością dopasujesz wystrój pokoju do swoich potrzeb.

Wady schodów samonośnych

Stopnie samonośne wykonane są drewna, a więc wymagają regularnej pielęgnacji. Jeśli chcemy, by pełniły swoją funkcję jak najdłużej oraz zachowały piękny kolor, powinniśmy pokryć je impregnatami, bejcami czy lakierami. Warto zaznaczyć, że kondygnacje samonośne rodzą większe ryzyko kontuzji niż betonowe. Między stopniami znajduje się przerwa, która może okazać się problematyczna szczególnie dla osób starszych i dzieci.

Wady schodów betonowych

Ze względu na obecność solidnej postawy trepy z betonu często zajmują dużo miejsca, przez co nie nadają się do małych pomieszczeń. Co więcej, rozmiar pokoju oraz rozmieszczenie stopni należy brać pod uwagę już na etapie budowy. Kondygnacje betonowe łączą się z całą konstrukcją domu, ponieważ podczas montażu zbrojenie wypuszczane jest ze ścian lub stropu. Przez to szybciej trzeba podjąć decyzję o wyborze producenta i zapłacić za ich wykonanie. Po umieszczeniu ich w pokoju dużo trudniej będzie się ich pozbyć niż w przypadku drewnianych stopni samonośnych.