Drzwi przylgowe a bezprzylgowe - poznaj różnice - Sob-Drew

Blog

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wydarzeniami oraz ciekawostkami związanymi z naszą firmą.

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – poznaj różnice

Dodano: 5 grudnia 2023

Oddzielenie każdego pomieszczenia od reszty to kluczowa kwestia podczas wykańczania wnętrz. Po dokonaniu wyboru, czy skrzydła mają otwierać się z prawej, czy lewej strony, przychodzi kolej na zadanie sobie pytania: drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Jeśli nie jesteś pewien, ekspert od stolarki przybliży Ci podstawowe różnice.

Drewniane drzwi przylgowe

Omówmy pierwszy rodzaj. Drzwi przylgowe występują w domach częściej niż ich bezprzylgowe odpowiedniki, mimo że tendencje powoli się zmieniają. Tego typu modele wewnętrzne otwierają się do środka i nachodzą na futrynę w miejscu, które nazywamy przylgą. Zapewniają mniejszą izolację akustyczną, ale na ich korzyść zdecydowanie przemawia cena.

Drewniane drzwi bezprzylgowe

Ten rodzaj bywa też nazywany bezfelcowymi. W Polsce zaczęto je doceniać stosunkowo niedawno, ale coraz częściej pojawiają się w katalogach producentów. Modele te charakteryzuje system ukrytych zawiasów.

Najprościej powiedzieć, że są to „drzwi bez futryny” wkomponowane we framugę. Nie mają wystających elementów, a krawędź skrzydła sprawia wrażenie bardziej masywnej. Na pierwszy rzut oka trudno dostrzec je na tle ściany, co umożliwia dowolną aranżację.

Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które lepsze?

W pierwszej kolejności trzeba zadać sobie pytanie, czy płyty wejściowe w naszym domu mają być tylko praktycznym elementem pokoju, czy także estetyczną ozdobą.

Specjaliści radzą, aby w tych pomieszczeniach, gdzie będą przez większość czasu otwarte zakładać drzwi przylgowe, a bezprzylgowe przeciwnie, powinno się montować do tych, które zazwyczaj pozostają zamknięte. Odnosi się to również do ciasnych przejść i przedpokojów.

Poza przewagą akustyczną – lepiej tłumią dźwięki – konstrukcje bezfelcowe redukują możliwość przytrzaśnięcia palców. Będą dobrym rozwiązaniem do domów, w których mieszkają rodziny z dziećmi.

Co prawda montaż takich modeli jest trudniejszy i przy braku doświadczenia może nastręczyć problemów. Zdarza się też, że producenci zastrzegają konieczność instalowania zakupionego produktu przez autoryzowanych specjalistów. W przeciwnym razie klientowi grozić będzie utrata gwarancji. Tak czy inaczej zalecamy skorzystanie z fachowej usługi.

Najnowsze wpisy

Schody dywanowe z ukrytym schowkiem.

Dębowe schody dywanowe. Jako ...

Czytaj więcej

Nowoczesne schody półkowe z podświetleniem LED.

Nowoczesne schody półkowe ...

Czytaj więcej

Różne rodzaje schodów na jednym filmie

Zapraszamy do zapoznania się z ...

Czytaj więcej

Co jest potrzebne do wyceny schodów drewnianych na konstrukcji betonowej?

Wycena schodów na beton ...

Czytaj więcej