Koszty wykonania schodów na betonie i na konstrukcjach - Sob-Drew

Blog

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi wydarzeniami oraz ciekawostkami związanymi z naszą firmą.

Koszty wykonania schodów na betonie i na konstrukcjach

Dodano: 11 maja 2023

Jeśli planujemy remont lub budowę domu piętrowego, to z góry chcemy znać wszystkie koszty. Niestety, ich określenie bardzo często utrudnia zaplanowanie stopni, gdyż te wykonuje się najczęściej pod koniec budowy. Dlatego w dzisiejszym wpisie dowiemy się, ile kosztuje wykonanie schodów na betonie i na konstrukcjach drewnianych oraz metalowych. Z czego wynika ich cena? Co, gdy będziemy chcieli postawić stopnie na zewnątrz elewacji? Przekonajmy się!

Konstrukcje drewniane

Wykonanie schodów na obu rodzajach konstrukcji jest droższe ze względu na trudność ich wykonania oraz ilość i różnorodność materiałów. W przypadku elementów nośnych z naturalnego materiału koszt będzie zależeć przede wszystkim od gatunku drewna. Do równie ważnych czynników zaliczamy:

  • rozmiar,
  • kształt,
  • metodę wykończenia konstrukcji.

Jeśli zależy nam na schodach wykonanych z popularnych gatunków drewna — dębu czy buku — to wtedy koszty są najwyższe, nawet w przypadku mniej skomplikowanych konstrukcji. Jeżeli jednak zdecydujemy się na bardziej finezyjne kształty, np. wersje kręcone, to poniesione wydatki będą jeszcze większe. A jeśli mówimy o projektach indywidualnych, to nie ma możliwości, by koszt nie przekroczył zaplanowanego budżetu. Ciężko jednak szczegółowo określić wszystkie wydatki, bo konstrukcje tego rodzaju montowane są na samym końcu budowy domu.

W przypadku konstrukcji drewnianych liczyć się będzie również wykonanie balustrady, która składa się ze słupków, poręczy i tralek. Dodatkowym kosztem będzie też to, czy zdecydujemy się na schody przygotowane przez stolarza, czy przeznaczone do samodzielnej instalacji. Ta pierwsza opcja zawsze jest najdroższa, z kolei przy drugiej bardzo często i tak ratujemy się ekipą budowlaną, która też przecież kosztuje. Ile? Trudno powiedzieć, ponieważ będzie to mocno zależne od dostępności materiałów i lokalizacji, w której budujemy dom.

Konstrukcje metalowe

Jeśli chodzi o konstrukcje z tego materiału, to w ich przypadku powyższe czynniki również determinują ostateczne koszty. Różnica tkwi jednak w materiale, bo mówimy nie o gatunku drewna, a o stopie danego metalu. Jego rodzaj najbardziej przełoży się na parametry techniczne schodów, czyli ich odporności na uszkodzenia, przeciążenia i częstotliwość konserwacji. Dlatego im droższy gatunek drewna czy stop metalu, tym będą one lepsze.

Nie każdy też wie, ale konstrukcje schodów metalowych można też stawiać w otwartych przestrzeniach, a wtedy obowiązkowe jest zastosowanie materiałów odpornych na korodowanie, co jest dodatkowym kosztem. A decydując się na stalowe elementy nośne, do wyboru mamy dwie możliwości:

  1. Zlecenie wykonania indywidualnego projektu, który pozwoli nam lepiej dopasować stopnie do pomieszczenia i domowej aranżacji. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na to rozwiązanie — i w tym przypadku cena mocno będzie przekraczać kilka tysięcy złotych,
  2. Zakup wersji prefabrykowanej — tańszej alternatywy.

Schody na betonie

Tego rodzaju stopnie wylewa się już podczas pierwszych etapów budowy, co znacznie usprawnia całościową komunikację. Niestety, ich wylanie rzadko kiedy jest piramidowe, gdyż bardzo często wychodzą nierówne stopnie, na przykład za wysoki pierwszy stopień lub zbyt wąskie stopnie zabiegowe, po których nie można bezpiecznie wchodzić. Dodatkowo wylanie schodów betonowych wiąże się z kosztami zbrojenia scałowania i betonu, co jest bardzo porównywalne z cenami za wykonanie stopni drewnianych i balustrad.

Zaletą betonu jest jednak jego wytrzymałość oraz łatwa obrabialność, co oznacza, że doskonale sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz elewacji. Ponadto można go obciążać poręczami oraz wykonywać w nim niezbędne otwory. Oczywiście trudno jest jednoznacznie określić, które konstrukcje należą do najtańszych, ponieważ końcowe koszty zależą od długości schodów, ich skomplikowania i rodzaju zastosowanych surowców. Biorąc to pod uwagę, pamiętajmy, by decydując się na projekt stawiać na firmy, które dokonają dla nas indywidualnej wyceny. Do jednych z nich należy przedsiębiorstwo „Sob-Drew”, w którym zawsze robione są wyceny pod potrzeby danego Klienta.

Najnowsze wpisy

Nowoczesne schody półkowe z podświetleniem LED.

Nowoczesne schody półkowe ...

Czytaj więcej

Różne rodzaje schodów na jednym filmie

Zapraszamy do zapoznania się z ...

Czytaj więcej

Co jest potrzebne do wyceny schodów drewnianych na konstrukcji betonowej?

Wycena schodów na beton ...

Czytaj więcej

Video – Schody KLASYCZNE z drewna dębowego.

Zapraszamy do obejrzenia filmu ...

Czytaj więcej